EN
BİYOGRAFİ

Metin Yurdanur, 1951 yılında Sivrihisar'da doğdu. Çocukluk ve gençlik yıllarını burada, üç bin yıllık Frigya, Roma ve Selçuklu uygarlıklarının kalıntıları arasında geçirdi. Babasının demir atölyesinin bahçesinde bulunan 19. ve 20. yüzyıllara ait antika niteliğindeki materyallerle oyunlar oynadı. Binlerce yıllık tarihi eser ve antikaların etkisiyle üç boyutlu formlara ilgi ve sevgi duymaya başladı. Üniversite aşamasında, sanatla ilgili bir bölümü seçmesi bu temele dayandırılabilir.

1972 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümünden mezun oldu. 1972-1978 yılları arasında öğretmen okulu ve liselerde öğretmenlik, 1978-1981 yıllarında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümünde modelaj öğretmenliği yaptı. 1979 yılında Ankara Belediyesi'nin kentin plastik unsurlarla donatılması projesi? kapsamında, gelen talep üzerine çeşitli heykel tasarımları hazırladı. Bunlar bugün Abdi İpekçi Parkındaki Eller, Gar Meydanındaki Miras, Batıkent'teki Dayanışmadır.

1981 yılında serbest çalışmaya başlayan sanatçının dünya çapında 100?den fazla heykeli bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı Almanya, Japonya, Macaristan, Libya, Türkmenistan, Moğolistan ve Küba'da bulunmaktadır.

2005 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi yerleşkesinde 50den fazla heykelden oluşan Ben Anadoluyum, Ben Cumhuriyetim, Ben Halkım adlı bir yıl süreli sergiyi açtı. Her yıl farklı bir üniversitede tekrarlanan; kültür ve sanatı öğrenciler, akademisyenler ve bölge halkı ile paylaşan sergi, Türkiye'de ilk ve tek olma özelliğine sahiptir.

Sanatçının Sivrihisar'da yaklaşık yüz bin metrekarelik bir alanda eserlerinin sergilendiği bir açık hava heykel müzesi bulunmaktadır. Aynı alanda bulunan Sivrihisar Belediyesi Metin Yurdanur Kültür Sanat Evi ve Heykel Bahçesi'nin restorasyonu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eskişehir Valiliği ile Sivrihisar Belediyesi'nin destekleriyle 2016 yılında tamamlanmıştır. Sanatçıya ait olan bu tarihi konak, tescilli kültür varlıkları listesindedir ve Surp Yerrortutyun Kilisesi'nin yanında bulunmaktadır.

Sanatçı Ankara'da bulunan heykel atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.